Tapetseerimine – kattuv või kokku puutuv pabertapeedi liimimine?
Tapetseerimine leidis aset esimest korda 500 aastat tagasi – siis hakati eluruumide seintele paberit liimima. Sellest ajast primitiivne pabertapeet evolutsioneerus elegantseks seinte riietuseks ja nende liimimistehnoloogia sai samamoodi suurte muutuste osaliseks. Kui rääkida pabertapeedi liikidest – neid on päris palju.
Simpleks – siledad, tihti joonistusega, ühekihiline pabertapeet. Tapetseerimine on lihtne ja odav. Ei kesta kaua. Nende juurde kuulub fototapeet – sellised kogu seina suurused pildid.
Dupleks – valmistatud omavahel kokku liimitud paanidest kahekihiline joonistusega tapeet. On vastupidavamad ja sümpaatsemad kui simpleks.
Tripleks – moodne kolmekihiline pabertapeet . On vastupidavamad kui dupleks ja sobivad värvimiseks.
Vahttapeet saadakse akrüüli osakesi kõrgel temperatuuril vahustades, mis on kantud paberpaanile. Tulemus – ruumilised mustrid, õrnalt sametised, kuid hõõrdumise ja niiskuskindlad.
Ruumilise mustriga pabertapeet – kahekihilised, pealmine kiht on kaunistatud ruumilise mustriga.
Niiskuskindel pabertapeet – ei karda niiskust, sest nad on kaetud niiskuse eest kaitsva kihiga.
Värvitav pabertapeet, olles liimitud ja värvitud väga meenutavad faktuurkrohvi.
Hand Made – käsitööna tehtud tapeet, mille kallal teevad tööd tõelised kunstnikud. Nad maalivad paanid käsitsi. See on eksklusiiv, väikesed mõnest rullist koosnevad partiid.
Tapetseerimisel pabertapeedi liimimise alased soovitused.
Arvatakse et tapetseerimine ei ole seotud mingite raskustega. Seevastu kogemuste nappimine selles asjas võib põhjustada näiteks mitte piisavat või liigset paanide liimiga immutamist. Esimesel juhul nad ei püsi kinni, teisel aga vajuvad laiali, deformeeruvad, isegi rebenevad. Varitsevad ka teised ebameeldivad üllatused nagu liimi sattumine tapeedi esiküljele, peale mida jäävad plekid mida ei saa eemaldada, samuti ühenduskohtade hargnemine, kuna märgunud paber kaldub laienema, kuivav kahanema.
Muidugi, igal pakendil on liimimisjuhend. Seevastu on olemas mõned pabertapeedi liimimise iseärasused, mille teadmine teevad sellega töötamise lihtsamaks.
Esimene etapp – seinte ettevalmistamine: vanade katete eemaldamine, pahtel, krunt. Eriti hoolikalt tuleb siluda seinu enne õhukese pabertapeedi liimimist, kuna õhuke tapeet ei peida vähimatki defekti.
Mustriga pabertapeedi alla, dupleks, tripleks ja vahttapeedi kasutamisel pole vaja seinu täiesti siledaks teha – oma tugevuse ja mustriga maskeerib selline paan liimitava pinna väikesed praod ja konarused.
Põhiline ruumilise mustriga tapeedi liimimise eripära – erilise pehme tapeedirulli kasutamine nende kinni rullimiseks, et säilitada ruumilise mustri kuju.
Pabertapeedi liimimise tehnoloogia eeldab seda, et seda liimitakse kokku puutuvalt, välja arvatud siis kui tootja soovitab seda liimida kattuvalt.
Nurkades pabertapeet liimitakse kattuvalt, seejärel lõigatakse mõlemad paanid läbi ja eemaldatakse tükid. Tekib ettevaatlik kokku puutuv lõige.
Kui palju liimi peale kanda, kui kaua oodata kuni paber sellega imbub, kuidas eemaldada tapeedile sattunud liim jäljetult ja miljon muud küsimust tekib liimimise käigus. Vastuseid neile teavad professionaalid, miks neid siis mitte kutsuda? Eriti kui arvestada pabertapeedi liimimise madalat hinda – alates 8€ / m2 . Seejuures liimimise hind kahaneb suure tööhulga puhul.
Tutvuge kindlasti ka laetapetseerimisega või võta meiega ühendust!